Vo februári vyťahujeme záhradnícke nožnice

Príprava ovocných stromov na novú sezónu: Zimný rez a ochrana pred mrazom

Mierne zimy sa stávajú novým štandardom a ani tá aktuálna nebude výnimkou. Hoci február je ešte pred nami, už teraz je čas pripraviť sa na prvé sezónne práce v ovocnom sade – zimný rez ovocných stromov.

Ak teploty neklesajú pod bod mrazu, môžete začať s rezom jabloní a hrušiek už vo februári. Vinič, marhule a broskyne však prídu na rad až v prvej polovici marca.

Ako ovocné stromy reagujú na miernu zimu?
Začiatkom februára býva počasie miernejšie, čo signalizuje ovocným stromom, že obdobie zimného odpočinku sa končí. Ich korene postupne začínajú prijímať vodu, puky hrubnú a ak sa v tomto období objavia silné mrazy, môžu spôsobiť značné škody.

Ochrana stromov pred mrazom
Pred nepriaznivými účinkami mrazu môžete svoje stromy chrániť špeciálnymi ochrannými prípravkami. Medzi najúčinnejšie patria produkty s obsahom medi, ako Champion 50 WG, alebo alternatívy ako ALGA 600, PowerOF-K a Darina, ktoré zvyšujú odolnosť rastlín proti chladu až o 4-5°C.

Ak preferujete tradičné a prirodzené metódy ochrany, osvedčeným spôsobom je natieranie kmeňov na bielo, čo predlžuje zimný kľud stromov. Táto vrstva spomaľuje zahrievanie tkanív a oddiali vývoj pukov.

Ďalšou aktívnou ochranou je polievanie koruny stromov alebo použitie parafínových protimrazových sviečok, ktoré pomáhajú udržať stabilnejšiu mikroklímu okolo stromov.

Ekologické riešenia pre ochranu rastlín
Pre pestovateľov, ktorí uprednostňujú ekologické alternatívy, existujú šetrné postreky proti hubám, baktériám a hmyzu. Ide o produkty na báze medi, síry a rastlinných olejov.

Postrekovanie sa vykonáva skoro na jar, po odznení mrazov, ale ešte pred pučaním. Najčastejšie používaným riešením je Predjarný postrek, ktorý okrem rastlinného oleja obsahuje aj insekticíd Karate ZEON 5 SC. Ochranné roztoky s obsahom oleja sa aplikujú už po pučaní, ale pred kvitnutím pri teplotách nad 15°C.

Ako správne aplikovať postreky?
Pri postrekovaní dodržiavajte tieto zásady:

  • Postrekujeme zhora nadol, aby sa roztok dostal na celý strom.
  • Aplikujeme len v bezveternom a suchom počasí.
  • Po daždivom období postrek radšej zopakujeme.

Prevencia proti hubovým chorobám
Kôstkoviny, ako višne, slivky, čerešne, marhule a broskyne, sú náchylné na hubové ochorenia, napríklad moníliu. Proti nej sa odporúča včasná ochrana pomocou meďnatých postrekov alebo aplikácia prípravkov Prolectus či Signum na začiatku a tesne pred koncom kvitnutia.

Všetky potrebné produkty na ochranu vašich ovocných stromov nájdete v našom e-shope!